Bezalkoholowy poncz majowy

Składniki:

  • 1,5 łyżki słodkiego syropu z marzanki wonnej, można go kupić w sklepach zielarskich lub w Internecie albo zrobić samemu tutaj znajdziesz przepis na syrop z marzanki wonnej,
  • sok z 2 cytryn,
  • 1 litr tłoczonego soku jabłkowego, bardzo dobrze sprawdzi się też sok jabłkowy gazowany :Bąbelkowo” Jabłka Grójeckie
  • 500 ml wody gazowanej,
  • 2 Jabłka Grójeckie.

Przygotowanie:

Jabłka pokrój w kliny, nie obieraj ich najwięcej witamin znajduje się w skórce i bezpośrednio pod nią. Wymieszaj wszystkie składniki i podawaj schłodzone lub z dużą ilością lodu.

Przepis na wino majowe, tradycyjny niemiecki napój orzeźwiający. 
Bezalkoholowy poncz majowy jest jednym z tych napojów, którym lubimy delektować się w ciepłe popołudnia i wieczory. Poncz majowy bez alkoholu smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Najważniejszym składnikiem jest „Waldmeister”, czyli słodka marzanka wonna (przytulia wonna), wieloletnie zioło, które kwitnie w maju i czerwcu. Możesz przygotować domowy syrop z marzanki wonnej albo kupić gotowy w sklepach zielarskich i w Internecie. Oryginalny poncz majowy ma zielony, symbolizujący naturę kolor, ale zawdzięcza to dodatkowi barwników spożywczych. W naszym przepisie na bezalkoholowy poncz majowy pominęłam barwniki.

 

Przepis na tradycyjny poncz majowy

W Niemczech poncz majowy znany jest jako maibowle. Tradycyjny przepis na poncz majowy to 1,5 litra wytrawnego białego wina i 0,75 litra półwytrawnego wina musującego.  Do wina dodaje się pęczek ziela marzanki, którą najpierw pozostawia się do wyschnięcia na noc lub krótko zamraża, aby jej aromat mógł się rozwinąć. Następnie marzankę zawiesza się na nitce w wytrawnym białym winie tak, aby w płynie zanurzone były jedynie górne części pędów. Po 30 minutach zioła usuwa się, żeby poncz nie nabrał goryczki, i dolewa się wino musujące. Zamiast wina musującego można również użyć wody mineralnej. Oprócz tego przepisu istnieje wiele innych wariantów ponczu, m.in. w postaci bezalkoholowej z sokiem jabłkowym lub z dodatkiem mięty albo innych owoców.

Pierwsza wzmianka o „winie majowym” pochodzi od benedyktyńskiego mnicha Wandalbertusa z klasztoru w Prüm z 854 r. Podawano je w klasztorze jako napój leczniczy wzmacniający serce i wątrobę. Oryginalna mikstura  zawierała jeszcze liście czarnej porzeczki i winorośli. W średniowieczu poncz majowy uznawano za afrodyzjak.